Rachunkowość i finanse przedsiębiorstw

O studiach
Jeżeli jesteś pracownikiem działów księgowości, planujesz pracować w tym obszarze, prowadzisz lub zamierzasz prowadzić biuro rachunkowe albo własną firmę, ta specjalność jest właśnie dla Ciebie.
Nauczysz się, jak:
– organizować rachunkowość w firmie,
– tworzyć i wdrażać politykę rachunkowości,
– prowadzić księgi zgodnie z realnymi potrzebami przedsiębiorstwa.
Poznasz również zasady Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej. Na koniec przygotujesz własny projekt, w którym wykorzystasz całą zdobytą wiedzę w praktyce.
Twoja ścieżka kształcenia
Aby uzyskać tytuł licencjata, musisz zgromadzić co najmniej 180 ECTS.
W czwartym semestrze sam decydujesz, czego chcesz się uczyć. Wybierasz jedną specjalność, która najbardziej Cię interesuje.
156 ECTS
Przedmioty obowiązkowe na kierunku Finanse i rachunkowość20 ECTS
Specjalność:Rachunkowość i finanse przedsiębiorstw
4 ECTS
Przedmioty do wyboru1 Semestr
Egzamin Microsoft 77-725 Word 2016 Core oraz 77-727 Excel 2016 Core. Prowadzi do certyfikatu MOS.
2 Semestr
3 Semestr
4 Semestr
5 Semestr
6 Semestr
Rachunkowość i finanse przedsiębiorstw – przedmioty na specjalności
Przedmiot pozwoli Ci opanować umiejętności z zakresu rozliczania wynagrodzeń Twoich pracowników. Nauczysz się rozliczać wynagrodzenie pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, kontraktu menadżerskiego i umów o charakterze cywilno- prawnym. Poznasz zasady naliczania składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne oraz obliczysz zaliczkę na podatek dochodowy. Zidentyfikujesz inne koszty obciążające pracodawcę, a wynikające z funduszy poza ubezpieczeniowych. Zaznajomisz się z zasadami dotyczącymi rożnego rodzaju ulg w podatku dochodowym. Poznasz reguły dokonywania potrąceń z wynagrodzenia wynikających z innych przepisów prawa. Naliczysz wynagrodzenie pracownika przebywającego na urlopie lub na zwolnieniu lekarskim. Poznasz uprawnienia pracownika i wynikające ze świadczeń socjalnych i społecznych. Zaznajomisz się z obowiązkowymi rozliczeniami pracodawcy z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych i Urzędem Skarbowym. Poznasz pozapłacowe świadczenia pracownicze wynikające z podroży służbowych, ekwiwalentów czy przepisów BHP.
Zwieńczeniem tego modułu będzie Projekt, na którym stworzysz symulację własnej firmy i przygotujesz sprawozdanie finansowe zgodne z wymogami MSFF lub UoR. Przedstawisz i udokumentujesz Twój własny projekt składając odpowiednią dokumentację wymaganą przepisami prawa.
Dlaczego warto studiować na WSEI?

Praktyka, praktyka i jeszcze raz praktyka

Łączenie pracy ze studiami

Azure Dev Tools for Teaching (Microsoft)

Certyfikaty WSEI

#meetupy WSEI z praktykami

Park Technologiczny WSEI

Studia po angielsku

Program Erasmus +
Opinie naszych studentów
Program studiów jest bardzo dobrze zbalansowany między teorią a praktyką. Widać, że wykładowcy są ekspertami w swojej dziedzinie, ale też potrafią tłumaczyć trudne tematy w sposób zrozumiały.
Podoba mi się różnorodność przedmiotów oraz praktyczne podejście wykładowców. To czego się uczymy, ma realne zastosowanie.
Na Finansach podoba mi się praktyczne podejście do nauki. Projekty grupowe i case studies pozwalają na zastosowanie teorii w realnych sytuacjach biznesowych.
Wykładowcy często dają nam zadania, które musimy rozwiązać jak w prawdziwej firmie. Niektórzy są trochę wymagający. Kontakt z przedsiębiorcami z branży finansowej to też spory plus.
Jedną z rzeczy, które doceniam na finansach na WSEI jest atmosfera współpracy. Zarówno między studentami, jak i między wykładowcami a studentami. Możemy liczyć na pomoc, to naprawdę ułatwia naukę.
Najlepsze na kierunku jest to, że tutaj mamy zadania praktyczne, symulacje biznesowe, a nawet konferencje z gośćmi z branży. Dzięki nim znalazłem pracę w międzynarodowej firmie już w trakcie studiów.
Wykładowcy zawsze są chętni pomóc, są otwarci na dyskusje i chętnie dzielą się swoim doświadczeniem zawodowym. Program studiów jest różnorodny i można znaleźć coś dla siebie.
Na finansach i rachunkowości na WSEI dbają o rozwój miękkich umiejętności. Musimy umieć pracować w zespole, prezentować swoje pomysły czy rozwiązywać problemy.

dr Katarzyna Strojny
Doktor nauk ekonomicznych w dyscyplinie finanse. Absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie na Wydziale Finansów i Prawa.
Opiekun specjalności
Jeżeli chcesz zdobyć praktyczną wiedzę, konieczną do prowadzenia ksiąg rachunkowych lub wykorzystać rachunkowość do sprawnego zarządzania przedsiębiorstwem, ta specjalność jest właśnie dla Ciebie.
Po zakończeniu studiów będziesz znał mechanizmy zapisów na kontach księgowych oraz prawidłowo wyceniał pozycje bilansowe, potrafił prowadzić sprawy kadrowo – płacowe zatrudnionych. Umiejętność interpretacji sprawozdań finansowych oraz zastosowanie narzędzi analizy finansowej pozwoli na praktyczne wykorzystanie zdobytej wiedzy w pracy. Z powodzeniem znajdziesz zatrudnienie w działach finansowo – księgowych w sektorze publicznym i prywatnym, doradzisz dobre rozwiązania klientowi biura rachunkowego lub po prostu z sukcesem poprowadzisz własną firmę!
Regulamin studiów, §4 pkt. 11:
Warunkiem uruchomienia modułu/ścieżki kształcenia jest minimalna liczba 20 studentów, którzy dokonali wyboru danej ścieżki/modułu. Dodatkowo Dziekan może zdecydować o uruchomieniu modułu/ścieżki pomimo mniejszej liczby chętnych studentów.
Kontakt
![]() |
Oferta edukacyjna |
Masz pytania?
Skontaktuj się z nami:
Biuro Rekrutacji (pawilon Ameryka)
tel.: +48 503 473 917
e-mail: rekrutacja@wsei.edu.pl
Godziny otwarcia:
wtorek – sobota: 9:00 – 16:00
![]() |
Освітня пропозиція |
У вас є питання?
Зв’яжіться з нами:
Бюро Pекрутації
tел.: +48 503 473 917
е-пошта: rekrutacja@wsei.edu.pl
Графік роботи:
вівторок – субота: 9:00–16:00
![]() |
Educational offer |
Do you have any questions?
Contact us:
Recruitment Office (America Pavilion)
phone: +48 503 473 917
e-mail: rekrutacja@wsei.edu.pl
Opening hours:
Tuesday – Saturday: 9:00 AM – 4:00 PM