Biblioteka


Biblioteka Wyższej Szkoły Ekonomii i Informatyki
Biblioteka powstała w 2000 r. wraz z rozpoczęciem działalności dydaktycznej Uczelni. Księgozbiór biblioteki stale się powiększa. Dziś posiadamy około 8000 woluminów książek, liczne tytuły czasopism w ciągłej prenumeracie (w tym m.in.: Programista, Computerworld, Forbes, HR Personel i Zarządzanie,Controlling i zarządzanie, Finanse i controlling, ICAN Management Review, English Matters, Logistyka, Mit Sloan, Przegląd organizacji).
Mamy też dostęp do elektronicznych tytułów w wirtualnej czytelni IBUK Libra oraz ebookpoint BIBLIO, obecnie do ponad 1000 tytułów, do korzystania poza biblioteką, na dowolnym urządzeniu (laptop, smartfon).
UWAGA! Istnieje także możliwość wypożyczenia z biblioteki (na okres 1 miesiąca) tabletu oraz czytnika e-booków. Oferta skierowana jest głównie do osób z dysfunkcją wzroku.
Biblioteka oferuje książki zarówno ogólnoekonomiczne, jak i specjalistyczne (z zakresu zarządzania, marketingu, finansów, rachunkowości, nieruchomości, Unii Europejskiej).
Od 2020 roku biblioteka korzysta z katalogu elektronicznego Libra Net. Dostęp do Katalogu możliwy jest zarówno na komputerach w czytelni biblioteki oraz w wersji on-line przez domową stronę uczelni https://biblioteka.wsei.edu.pl/.
W bibliotece znajduje się czytelnia z księgozbiorem podręcznym, wszystkimi czasopismami bieżącymi i archiwalnymi oraz czasopismami naukowymi innych uczelni, z którymi prowadzona jest wymiana międzybiblioteczna, wypożyczalnia oraz czytelnia multimedialna ze stałym dostępem do Internetu. Na czas korzystania z czytelni można wypożyczyć słuchawki u dyżurującego bibliotekarza.
Biblioteka oprócz podstawowego zakresu działań prowadzi również działalność wydawniczą, co odzwierciedla się w takich publikacjach jak Zeszyty Naukowe (17 numerów), zeszyty dydaktyczne oraz materiały pokonferencyjne.
Od 2021 roku, biblioteka pozwala obserwować krajowych i zagranicznych mistrzów zarządzania i marketingu w case studies umieszczonych na ICAN Business Insight. ICAN Business Insight to platforma wiedzy dla menedżerów, baza z marketingu i zarządzania przygotowana przez ICAN INSTITUTE. Zawiera case studies polskie i światowe, wideo, podcasty i wiedzę na światowym poziomie, poszerzoną o polski kontekst biznesowy.
Od stycznia 2023 roku Biblioteka WSEI zakupiła za pośrednictwem EBSCO dostęp do angielskojęzycznych książek (800 tytułów) oraz czasopisma Harvard Business Review (numery bieżące i archiwalne). Można korzystać z nich na terenie uczelni oraz zdalnie.
W celu otrzymania kodu dostępu należy skontaktować się on line z pracownikiem biblioteki.


Jak korzystać z e-booków w formie pdf poza uczelnią?
- Zapisać się do biblioteki w godzinach jej otwarcia dla czytelnika.
- Zwrócić się do bibliotekarza o kody do baz danych, podając imię, nazwisko i numer albumu – mzmudzka-kosala@wsei.edu.pl lub biblioteka@wsei.edu.pl.
- Zalogować się do baz danych : Multimedialna biblioteka cyfrowa – ebookpoint BIBLIO – Panel klienta (NASBI) – głównie wydawnictwa Helion oraz Książki w moich bibliotekach – IBUK Libra – głównie wydawnictwa PWN.
- Utworzyć w wymienionych bazach danych konto – login, hasło, potwierdzić link aktywacyjny na swoim koncie, na końcu system poprosi o kod dostępu (PIN) – jest to indywidualny kod otrzymany z biblioteki Wyższej Szkoły Ekonomii i Informatyki w Krakowie.
Czym jest Multimedialna biblioteka cyfrowa – ebookpoint BIBLIO (Helion)?
BIBLIO to zbiór literatury zarówno specjalistycznej, edukacyjnej, jak i beletrystycznej, popularnej, poradników, przewodników i wielu więcej – na bieżąco uzupełniany o nowości w dniu ich wydania. BIBLIO służy poszerzaniu kompetencji zawodowych i zdolności technicznych, ponadto skierowane jest do czytelników chcących zgłębiać swoje prywatne pasje i zainteresowania poprzez dostęp do literatury.
Zobacz instruktaż dot. rejestracji i logowania do ebookpoint BIBLIO
Jak wypożyczać w ebookpoint Biblio (HELION)
Stan zbiorów wydawnictw dostępnych dla WSEI aktualny na 20.04.2023
Czym jest IBUK Libra?
IBUK Libra to pierwsza w Polsce czytelnia on-line podręczników akademickich i książek naukowych w języku polskim. Znajdziesz tutaj elektroniczne wersje kilkuset książek z różnych dziedzin nauki, opublikowanych przez czołowych polskich wydawców.


Bazy danych:
W ramach krajowej licencji Wirtualna Biblioteka Nauki oferuje dostęp do pełnotekstowych baz danych Springer, Elsevier, Ebsco, indeksu cytowań Web of Knowledge.
Web-of-Science_User-guide-for-researching-a-field-Nov-2021
Na stronie wbn.icm.edu.pl znajduje się informacja o dostępnych bazach w sekcji Bazy bibliograficzne w licencjach krajowych i narzędzia bibliometryczne.
Dostęp do baz danych jest możliwy tylko w sieci uczelnianej. Osoby zainteresowane zdalnym dostępem proszone są o kontakt z biblioteką.
Katalog książek drukowanych dostępnych w bibliotece WSEI
Stanowiska komputerowe
Czytelnia WSEI została wyposażona w nowe komputery. Możecie na nich Państwo w komfortowych warunkach:
- zgłębiać osiągnięcia nauki z zagranicznej prasy w języku angielskim (bazy Elsevier, Springer)- kilka milionów artykułów z różnych dziedzin wiedzy
- korzystać z Cyfrowej Wypożyczalni Publikacji Naukowych Biblioteki Narodowej (Academica)- ponad 2,5 mln publikacji
- czytać książki elektroniczne on line (IBUK LIBRA, Biblio Ebookpoint) – ponad 2000 tytułów
- pisać prace własne (oprogramowanie Excel, Word)
Dodatkowo, na czas korzystania z czytelni, można wypożyczyć słuchawki u dyżurującego bibliotekarza.
Kontakt:
mgr Małgorzata Żmudzka-Kosała
Kierownik biblioteki
@: mzmudzka-kosala@wsei.edu.pl
tel: 12 431 18 90 wew. 105
Rada Biblioteczna:
mgr Małgorzata Żmudzka-Kosała
dr Tomasz Piwowarski
dr inż. Tomasz Czapran
mgr Marcin Szydłowski
Emilia Loska – przedstawicielka samorządu studenckiego