Jak zostać Scrum Masterem? Kompleksowy przewodnik na drodze do zdobycia certyfikatu - WSEI Kraków
jak zostać scrum masterem

Jak zostać Scrum Masterem? Kompleksowy przewodnik na drodze do zdobycia certyfikatu

Coraz więcej firm, szczególnie z branży IT, decyduje się na wdrożenie zwinnych metodyk. Agile czy Scrum stają się już nowym standardem w zespołach projektowych. To sprawia, że na rynku pojawia się nowy popularny zawód – Scrum Master. Praca ta z początku wydaje się nieco nieokreślona, jednak po zrozumieniu głównych założeń Scruma okazuje się ciekawa i pełna wyzwań. Dla kogo jest ten zawód? Dowiedz się, jak zostać Scrum Masterem.

Spis treści

 1. Kto może zostać Scrum Masterem?
 2. Czym zajmuje się Scrum Master?
 3. Jakie są główne zadania z jakimi spotyka się Scrum Master w codziennej pracy?
 4. Jak wygląda dzień pracy Scrum Mastera?
 5. Ile zarabia Scrum Master?
 6. Czy Scrum Master musi umieć programować?
 7. Ile kosztuje egzamin na Scrum Mastera?

 

Kto może zostać Scrum Masterem?

Osoby, które dopiero poznają podejście Agile czy Scrum często mają wiele pytań. Zaczynając od podstawowego – Scrum Master kto to w ogóle jest? A kończąc na tym, czy do pełnienia funkcji Scrum Mastera certyfikat jest niezbędny? Wątpliwości jest wiele, ale zacznijmy od początku.

Czy istnieje zestaw cech, które powinna mieć osoba kandydująca na stanowisko Scrum Master? Wymagania techniczne to jedno, ale równie ważne okazują się umiejętności miękkie i cechy charakteru. Scrum Master pracuje z ludźmi, dlatego dobrze, gdy się na nich zna. To praca, w której niebagatelną rolę odgrywają relacje międzyludzkie. Niezbędna jest także umiejętność dokładnej obserwacji i wyciągania wniosków. Scrum Master powinien być empatyczny. Dobrze, jeśli lubi rozwój, bo w swojej pracy będzie o niego dbał – zarówno u siebie, jak i u członków swojego zespołu.

Przydatna jest także ciekawość. Pomaga w zrozumieniu tego, jak zespół funkcjonuje, a także w poszukiwaniu nieszablonowych rozwiązań. Dobrze, aby osoba obejmująca stanowisko Scrum Mastera miała również dużą wiedzę na temat branży, w której pracuje. Zrozumienie sposobu pracy zespołu, podstawowych aspektów technicznych, źródeł problemów – to wszystko jest niezbędne do osiągnięcia głównego celu – poprawy efektywności.

kto może zostać scrum masterem

Czym zajmuje się Scrum Master?

Wdrożenie Scruma – to główna rola Scrum Mastera. Trudno o bardzo dokładne zdefiniowanie zadań osoby pracującej na tym stanowisku. Wynika to z faktu, iż Scrum jest frameworkiem. Często mylnie postrzega się go jako metodykę zarządzania projektami. Tymczasem Scrum to określone ramy postępowania, na podstawie których Scrum Master dopiero wypracowuje metodykę. Zadanie to może jednak za każdym razem wyglądać nieco inaczej. Framework pozwala na budowanie metodyki dostosowanej pod konkretny zespół.

Scrum to tylko minimalny zestaw reguł, który umożliwia usprawnienie pracy zespołu i dążenie do tworzenia wartościowych produktów czy usług. Przy tym pozwala na zachowanie bardzo dużej elastyczności w działaniu. Praca Scrum Mastera polega na dążeniu do stworzenia produktywnego zespołu – zespołu, który efektywnie współpracuje, samodzielnie radzi sobie z problemami i wyzwaniami.

Jakie są główne zadania z jakimi spotyka się Scrum Master w codziennej pracy?

Zrozumienie, kto to Scrum Master pozwala na lepsze zobrazowanie sobie jego codziennych obowiązków. Wyzwaniem w pełnieniu tej roli jest nie tylko praca z zespołem, ale też z całą organizacją. Coraz więcej firm, szczególnie z branży IT, wdraża Scrum. Jeszcze więcej podmiotów deklaruje wdrożenie zwinnego sposobu myślenia tzw. Agile. Scrum Master w rzeczywistości często napotyka jednak liczne trudności we wdrażaniu obranych przez firmę metod. Czego oczekują organizacje?

Przede wszystkim Scrum Masterzy swoimi działaniami powinni zwiększać efektywność zespołów. Efektywna praca po prostu kosztuje firmy mniej. Jeśli będzie to widoczne, przełożeni nie tylko przekonają się o zasadności obsadzenia takiego stanowiska, ale też docenią poprzez wysokie wynagrodzenie Scrum Mastera. Zarobki to z kolei jeden z aspektów, które do tej roli przyciągają wielu chętnych.

scrum master zadania

Jak wygląda dzień pracy Scrum Mastera?

Zastanawiasz się, co robi Scrum Master w ciągu dnia? Głównie obserwuje zespół – współpracę pomiędzy poszczególnymi pracownikami czy z klientem. Gromadzi fakty, które będzie mógł wykorzystać w przyszłości, np. gdy pojawią się trudności i konieczne będzie wsparcie w szukaniu rozwiązania.

Sposób działania i narzędzia Scrum Mastera nie są z góry narzucone, zdefiniowane. Wiele zależy od zespołu scrumowego oraz organizacji. Można jednak wyróżnić następujące narzędzia:

 1. Zadawanie pytań – ma na celu prowokowanie odpowiedzi, które przynoszą rozwiązania.
 2. Uczenie (siebie i innych) – o Scrumie, Agile, poszczególnych technikach, praktykach, narzędziach, które są potrzebne.
 3. Facylitacja – czyli wspieranie w procesie, działaniu, podejmowaniu decyzji, a niekiedy moderowanie spotkań.
 4. Aktywne „nicnierobienie” – wspomniane już obserwowanie zespołu i gotowość do podjęcia działania.
 5. Interwencja – działania podejmowane najczęściej w dobie kryzysu.

Rola Scrum Mastera poniekąd przypomina rolę trenera, który wskazuje drogę rozwoju i okazuje wsparcie, ale nie daje gotowych rozwiązań. Szczególnie w młodych zespołach scrumowych Scrum Master będzie odpowiedzialny za przedstawienie i nauczenie framework’u. Będzie organizował spotkania i szkolenia, prezentował narzędzia i techniki. Podejmie walkę z ograniczającymi procedurami (jeśli takowe wystąpią).

Czy Scrum Master i Projekt Manager mają coś wspólnego?

Role na obu stanowiskach są różne. Scrum Guide jasno mówi o tym, że zespół powinien być samo-organizujący się. Scrum Master nie jest więc szefem, nie wydaje instrukcji, nie decyduje o tym, jakie zadania powinni wykonywać poszczególni członkowie zespołu. W takim razie co robi scrum master?

Wskazuje drogę zespołowi. Uczy, jak radzić sobie z napotkanymi trudnościami. Niczego nie narzuca, nie daje gotowych rozwiązań. Scrum Master to też Scrum Manager. Praca ta posiada bowiem elementy zarządzania. Jest to jednak bycie managerem procesu, a nie zarządzanie w rozumieniu bycia przełożonym.

Ile zarabia Scrum Master?

Wynagrodzenie to jeden z aspektów, które przyciągają do znalezienia pracy na stanowisku Scrum Master. Zarobki zależą oczywiście od branży, a także doświadczenia. Junior Scrum Master, czyli początkujący, może liczyć na wypłatę nawet w wysokości 8 000 zł brutto. Dane z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń przygotowane przez portal wynagrodzenia.pl pokazują, że średnie zarobki Scrum Mastera (z branży IT) w Polsce wynoszą od 9 630 zł do 15 980 zł brutto na miesiąc. A mediana rynkowa to 12 600 zł brutto.

Czy Scrum Master musi umieć programować?

Absolutnie nie! Podstawowa wiedza techniczna na temat branży oraz pracy zespołu jest potrzebna, ale kluczowe są umiejętności miękkie. Scrum Master pracuje przed wszystkim oczami i uszami. Obserwuje, zapamiętuje fakty, wyciąga wnioski, wskazuje kierunek. Jest liderem zmiany. Bardzo ważna jest również świetna znajomość, zrozumienie metod i ram, według których działa Scrum Master. Znajomość tajników Agile i Scruma, obserwacja teamu, wyciąganie trafnych wniosków – a wszystko po to, aby stworzyć zgrany i efektywny zespół. To właśnie część sekretu, jak zostać Scrum Masterem.

Ile kosztuje egzamin na Scrum Mastera?

Wszyscy, którzy czytają o tym, jak zostać Scrum Masterem napotykają informacje dotyczące tego, jak ważne są w tej pracy umiejętności miękkie. To rodzi pytanie, czy Scrum Master certification ma w ogóle znaczenie? Czy opłaca się dążyć do zdobycia certyfikatu?

Egzamin zdaje się na oficjalnej stronie scrum.org, a koszt jednej próby wynosi 150 dolarów (na poziomie Professional Scrum Master 1). Certyfikat Scrum PSM1 sprawdza przede wszystkim rozumienie framework’u – najważniejszych założeń i sposobu działania. Nie jest testem z wyuczonej na pamięć wiedzy.

Zdany egzamin poświadcza znajomość założeń i działań Scruma. Certyfikat to oficjalne potwierdzenie naszych umiejętności i kompetencji. Bycie certified Scrum Master może wiązać się z większymi możliwościami na rynku pracy.

 

Ciągły rozwój, zgłębianie scrumowych technik i narzędzi, wdrażanie framework’u w swoim zespole – to wszystko przybliży Cię do zostania Scrum Masterem, a dodatkowo lepiej przygotuje do egzaminu certyfikowanego. Pamiętaj, że znalezienie zatrudnienia na takim stanowisku często zaczyna się od pracy jako członek zespołu projektowego, który na pewnym etapie prac zaczyna wdrażanie Agile czy Scrum i naturalnie dąży do zostania Scrum Masterem.

Skip to content