Biuro Pełnomocnika Rektora ds. osób niepełnosprawnych - WSEI Kraków

Biuro Pełnomocnika Rektora ds. osób niepełnosprawnych

Biuro Pełnomocnika Rektora ds. Osób Niepełnosprawnych koordynuje i wykonuje działania, które mają na celu stworzenie warunków do pełnego uczestnictwa osób z niepełnosprawnością we wszystkich obszarach życia akademickiego.

Co to znaczy w praktyce? Jeśli zajdzie taka potrzeba, nasz asystent pomoże Ci m.in. w robieniu notatek i przemieszczaniu się po kampusie, a jeżeli stres związany z adaptacją i odnalezieniem się w nowym środowisku jest dla Ciebie zbyt duży, możesz skorzystać z konsultacji psychologicznych. Pamiętaj, że wszelkie informacje przekazywane przez Ciebie pracownikom Biura są objęte zasadą poufności.

Infrastruktura

W budynku uczelni znajdują się toalety dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością, a także: nakładki na poręcze, schody oraz tabliczki na drzwi z oznakowaniem brajlowskim. Przy wejściu do głównego budynku WSEI jest podjazd oraz miejsce parkingowe przeznaczone dla osób z niepełnosprawnością. Wybrane biura oraz sale zostały wyposażone w pętle indukcyjne dla osób niedosłyszących. W planach jest także budowa windy w Pawilonie Europa.

Plany informacyjne z nadajnikami YourWay Beacon

Brajlowska nakładka na poręcz

Tabliczki brajlowskie

Pętla indukcyjna dla osób niedosłyszących

Pola uwagi

Wsparcie procesu dydaktycznego

Studenci z niepełnosprawnością mogą się starać o formy egzaminów i zaliczeń dostosowane do swoich możliwości (w tym wydłużenie czasu pisania testu, zmianę warunków uczestnictwa w zajęciach, indywidualną organizację studiów, uczestnictwo w zajęciach asystenta osoby niepełnosprawnej, wykonanie materiałów dydaktycznych w formie dostosowanej do swoich potrzeb czy opcję zaliczenia materiału w mniejszych częściach).

W celu zrozumienia potrzeb i problemów studentów niepełnosprawnych przeprowadzone zostało szkolenie oraz podnoszące świadomość i kompetencje naszej kadry w tym zakresie.

Ponadto Biblioteka Uczelni wyposażona jest w system IbukLibra pozwalający na dostęp do publikacji w wersji elektronicznej.

Stypendia

Naszym studentom oferujemy szereg programów stypendialnych, w tym stypendium specjalne dla osób z niepełnosprawnościami, stypendium socjalne dla osób w trudnej sytuacji finansowej oraz stypendium Rektora za wyróżniająco wysoką średnią ocen.

Obszary działania Biura Pełnomocnika Rektora ds. ON

• kontakt ze studentami niepełnosprawnymi (dyżury stacjonarne i online, kontakt mailowy)
  • prowadzenie bazy osób niepełnosprawnych i potrzebujących
  • identyfikacja i analiza potrzeb osób niepełnosprawnych
  • podejmowanie działań zmierzających do likwidacji barier uniemożliwiających osobom niepełnosprawnym udział w życiu społeczności akademickiej
  • podejmowanie działań zmierzających do zapewnienia pomocy technicznej lub usług specjalistycznych, podnoszących niezależność studentów niepełnosprawnych lub przewlekle chorych
  • podejmowanie działań zmierzających do zapewnienia dostępu do zajęć dydaktycznych studentom niepełnosprawnym i przewlekle chorym, którzy nie są w stanie standardowo realizować programu studiów
  • udzielanie pomocy pracownikom prowadzącym zajęcia dydaktyczne, w których biorą udział studenci niepełnosprawni
  • opiniowanie wniosków kierowanych do organów Uczelni dot. osób niepełnosprawnych

Z usług Biura może skorzystać każda osoba, która ze względu na niepełnosprawność lub stan swojego zdrowia ma trudności ze studiowaniem w trybie standardowym. Osobami uprawnionymi do korzystania z Biura Pełnomocnika Rektora ds. Osób Niepełnosprawnych są:

• osoby niepełnosprawne,
  • osoby przewlekle chore lub niezdolne do pełnego uczestnictwa w zajęciach w trybie standardowym, ale nieposiadające orzeczonego stopnia niesprawności
  • osoby, których niezdolność do pełnego uczestnictwa w zajęciach spowodowana jest nagłą chorobą lub utratą sprawności z powodu wypadku, gdzie charakter tej niezdolności jest czasowy

Wszelkie informacje przekazywane przez studentów pracownikom Biura są objęte zasadą poufności. Do korzystania z wsparcia Biura zapraszamy także pracowników dydaktycznych mających w swoich grupach studentów niepełnosprawnych.

Wysoka ocena ekspertów ds. rozwiązań dla osób z niepełnosprawnościami

WSEI w Krakowie jest coraz bardziej dostępna dla studentów z dysfunkcją wzroku. Na terenie uczelni pojawiły się plany tyflograficzne, służące przede wszystkim osobom niewidomym, które za pomocą dotyku mogą poznać rozkład budynków przy ulicy Filipa 17 oraz pomieszczeń w budynku przy ulicy Westerplatte 1. Plany zostały wykonane w technologii wypukłej, z informacją przedstawioną w alfabecie Braille’a. Niewidomy student dzięki nim będzie wiedział, jak najłatwiej trafić do swojej sali.

Dodatkowo plany tyflograficzne zostały wyposażone w specjalne beacony z aplikacją Your Way. To dzięki niej student otrzyma dodatkowe informacje o dostępności WSEI bezpośrednio na swojego smartfona. To rozwiązania, które sytuują krakowską WSEI na mapie najbardziej wrażliwych uczelni na potrzeby osób z niepełnosprawnością w Małopolsce.

– Jakub Nowak, przedstawiciel Fundacji Szansa dla Niewidomych, która nominowała WSEI do nagrody Idol 2020.

Zobacz animację o tym, jak działa Biuro ds. osób niepełnosprawnych

dr Katarzyna Kowalska-Jarnot
Pełnomocnik Rektora ds. Osób Niepełnosprawnych

Email: kkowalska@wsei.edu.pl