Współpraca WSEI z krakowską Akademią Sztuk Pięknych - WSEI Kraków
WSEI_wspolpraca__www_20200626

Współpraca WSEI z krakowską Akademią Sztuk Pięknych

Ostatni rok akademicki upłynął studentom Wyższej Szkoły Ekonomii i Informatyki w Krakowie i krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych pod znakiem wspólnych zajęć. Skąd pomysł na połączenie środowiska programistów z twórcami animacji oraz grafiki? I co z niego wynika?

„Współpraca ASP z WSEI rozpoczęła się rok temu od propozycji stworzenia wspólnego projektu gry komputerowej. Powód był w zasadzie bardzo prosty - studenci animacji i graficy z ASP świetnie projektują i mają bardzo ciekawe, oryginalne pomysły. Z kolei studenci WSEI posiadają bardzo dobre wykształcenie i kwalifikacje w zakresie informatyki oraz programowania gier i aplikacji.” - mówi prof. ASP, Prodziekan Wydziału Grafiki, Robert Sowa.

Z podobną otwartością do wymiany talentów podszedł Krzysztof Krej, CEO Frozen District, wykładowca WSEI, opiekun modułów: Grafika i animacja w grach komputerowych oraz Interaktywne multimedia. Wraz z czwórką swoich najzdolniejszych studentów przystąpił do projektu, aby stworzyć nową jakość na styku dziedzin: programistycznej i artystycznej.

I tak, na mocy porozumienia, w trakcie całego roku, trwały spotkania studentów obu uczelni. „Zajęcia dotyczyły umiejętności budowania formy filmowej, storyboardingu, tworzenia bohatera filmowego oraz wspólnego projektu gry komputerowej, opartej na silniku Unity 3D. Studenci ASP i WSEI tworzyli zespoły robocze, realizując zadania projektowe.” - dodaje prof. Robert Sowa. A wszystko po to, aby na końcu wspólnie analizować prace i wyciągać z nich wnioski.

Jak na mariaż technologii i sztuki reagują studenci, którzy biorą udział w projekcie? "Bardzo podobają mi się wspólne zajęcia. Jest to miła artystyczna odskocznia od tych wyłącznie technicznych. Wykładowcy udostępniają wiele materiałów, linków do różnych animacji, których sama na pewno bym nie szukała, a z części z nich można wyciągnąć ciekawe wnioski. Jest to bardzo ważne, bo naszym zadaniem jest nie tylko programowanie, ale stworzenie produktu, który będzie ciekawą grą.” - mówi Sylwia Miśkiewicz, studentka Projektowania i produkcji gier komputerowych na WSEI.

„Dla jednej z naszych studentek wejście w przedmioty WSEI było płynną konsekwencją wcześniejszych działań. Dzięki tym zajęciom rozwija swoje umiejętności.”- relacjonuje dr Wojciech Sobczyk, koordynator współpracy ASP z WSEI.

"Jestem bardzo zadowolony z przebiegu zajęć, jak i z ilości oraz wartości wiedzy, którą prowadzący z Akademii Sztuk Pięknych nam przekazali. Zajęcia odbywały się w formie praktycznej. Co tydzień dostawaliśmy temat przewodni, w ramach którego przygotowywaliśmy storyboard (rozrysowany przebieg fragmentu filmu/gry, zwięźle opisany i podsumowany). Ta praktyczna forma zajęć pozwoliła mi lepiej zrozumieć wagę takich decyzji, jak dobór palety kolorystycznej czy ustawienie oświetlenia, co pomogło mi z projektem gry, ponieważ jest to produkcja bazująca w dużym stopniu na walorach estetycznych. - mówi Michał Noga, student Projektowania i produkcji gier komputerowych na WSEI. „Myślę, że tego typu zajęcia stanowią świetny dodatek na kierunku Game Development." - dodaje Noga.

Przedstawiciele obu uczelni, widząc plusy kooperacji, planują jej pogłębienie i rozwój. „Jestem osobiście pod wrażeniem zaangażowania, zawsze pełnej obecności na zajęciach oraz umiejętności studentów. - dodaje prof. Robert Sowa. „Niezmiernie nam miło będzie nam kontynuować tak owocną współpracę" - podsumowuje Marcin Kowalski, kanclerz WSEI.