Jak zostać testerem gier? Rady od ekspertów i niezbędne narzędzia do rozpoczęcia - WSEI Kraków
jak zostać testerem gier

Jak zostać testerem gier? Rady od ekspertów i niezbędne narzędzia do rozpoczęcia

Czym zajmuje się tester gier?

Praca testera gier komputerowych, choć może wydawać się marzeniem wszystkich graczy, wiąże się z szeregiem odpowiedzialności i bywa żmudna. Warto mieć świadomość, że zamiłowanie do gier to jedno, a praca jako tester to zupełnie inna historia. Osoby, wykonujące ten zawód angażuje się w pracę na początkowym etapie produkcji gry, gdy posiada ona mnóstwo błędów do wyłapania.

Tester musi wykrywać błędy na etapie, gdy gra jest w trakcie tworzenia i daleka od gotowego produktu. Jego zadaniem jest sprawdzenie zarówno aspektów wizualnych, jak i mechaniki gry. Należy wyłapać wszelkie błędy, awarie czy tzw. glitche, bugi, które mogą powodować zawieszki lub nieprawidłowe działanie gry. Praca testera gier to przede wszystkim raportowanie błędów do zespołów programistycznych, których celem jest dostarczenie ostatecznego produktu do graczy bez irytujących niedoróbek. Zatem jak zostać testerem gier?

testowanie gier

Co trzeba mieć, żeby być testerem gier?

Testerzy mogą przeprowadzać testy na różnych poziomach, od sprawdzania mechaniki gry, przez logikę rozgrywki, po tekstury i elementy językowe. Jeśli jesteś językoznawcą, możesz pracować jako tester językowy, sprawdzając poprawność tłumaczeń i treści w grze. Osoby lepiej znające się na grafice mogą zajmować się testowaniem tekstur i oprawy graficznej. Dzięki temu każdy tester może wybrać dziedzinę, która najlepiej odpowiada jego umiejętnościom. Tester wymagań gier może być: testerem manualnym, funkcjonalnym, językowym czy graficznym.

Warto zaznaczyć, że praca testera gier manualnych różni się od testów beta wykonywanych przez społeczność graczy. Testerzy manualni mają dostęp do gry znacznie wcześniej, często jeszcze na etapie, gdy gra jest w fazie rozwoju. To sprawia, że ich praca jest bardzo wymagająca i odpowiedzialna, dlatego tak ważne jest, aby posiadać odpowiednie kwalifikacje i umiejętności, aby stać się skutecznym testerem gier komputerowych.

Wymagania na stanowisku testera gier

Zastanawiasz się, jak zacząć pracę jako tester gier? Jakie predyspozycję będą niezbędne? Czy stanowisko tester gier bez doświadczenia jest w ogóle możliwe?

Podstawowym wymaganiem jest bardzo dobra znajomość języka angielskiego. Jest on już na tyle zakorzeniony w tej branży, że swobodne komunikowanie się po angielsku to must-have. Pamiętaj, że jeśli znasz inne języki, to Twój dodatkowy atut.

Niezbędna jest także znajomość podstawowych zagadnień IT. Z kolei wiedza z zakresu programowania może okazać się przydatna. Jeśli wiesz, że chcesz zostać testerem gier na etapie wyboru studiów, warto rozważyć ścieżkę edukacyjną Gry komputerowe i multimedia na kierunku Informatyka Stosowana. Zdobyta na studiach wiedza i umiejętności praktyczne zdecydowanie ułatwią zdobycie pracy na stanowisku tester gier komputerowych.

Gdy zastanawiasz się, jak zostać testerem gier, być może zadajesz sobie pytanie czy gry komputerowe muszą być Twoją pasją? Otóż… Niekoniecznie! Co prawda, im więcej rozegranych tytułów na Twoim koncie tym lepiej, pamiętaj jednak, że testowanie to nie to samo, co zwykła rozgrywka dla przyjemności.

Jakie cechy powinien mieć tester gier komputerowych?

Idealny tester gier powinien wyróżniać się spostrzegawczością i umiejętnością analitycznego myślenia, ponieważ jego głównym zadaniem jest wychwycenie nawet najmniejszych błędów. Kluczowe są także cierpliwość i dociekliwość, gdyż proces testowania może być czasochłonny i powtarzalny.

Dobrze, jeśli cechuje Cię chęć ciągłego uczenia się, ponieważ branża gier komputerowych jest dynamiczna, a testerzy muszą być na bieżąco z nowymi technologiami. W pracy testera gier przyda się również komunikatywność. Jasna i precyzyjna komunikacja z zespołem jest kluczowa. Dobrze, jeśli posiadasz umiejętność pracy pod presją czasu, ponieważ proces testowania może być mozolny, a producenci gier często podlegają presji dotrzymania terminów, aby wydać grę na czas.

zarobki testera gier komputerowych

Ile zarabia tester gier komputerowych?

Rozważając taką pracę pewnie zastanawiasz się, ile zarabia tester gier. Zarobki determinuje doświadczenie. Dane z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń przygotowane przez portal wynagrodzenia.pl pokazują, że mediana rynkowa dla tego stanowiska wynosi 4 980 zł. W Polsce co drugi tester gier komputerowych otrzymuje pensję od 4 310 do 5 720 zł.

Ile zarabia początkujący tester gier?

Osoby, które na rynku pracy stawiają pierwsze kroki jako testerzy gier często są zatrudniani na podstawie umowy o pracę lub dzieło. Choć nie są to najbardziej pożądane formy zatrudnienia, nie można odmówić im elastyczności. Idealnie sprawdzają się u osób dorabiających sobie w czasie studiów lub traktują tę pracę jako dodatkowe źródło dochodu. Choć początkowo zarobki często oscylują wokół pensji minimalnej, jest to świetna okazja do zdobycia doświadczenia oraz pogłębienia swojej pasji do gier.

ile zarabia tester gier

Tester gier – praca dla nieletnich?

Wielu miłośników gier to osoby poniżej 18. roku życia, które często zastanawiają się nad pracą jako tester gier. Praca dla nieletnich, również na takim stanowisku, jest możliwa.

Zgodnie z polskim prawem, nieletni mogą podpisać umowy cywilnoprawne za zgodą swoich rodziców lub opiekunów ustawowych. W takim przypadku to rodzice lub opiekunowie są stronami umowy i odpowiadają za jej prawidłowe wykonanie.

Jak zacząć pracę jako tester gier?

Miej oczy i uszy szeroko otwarte, a przede wszystkim przeglądaj oferty:

  • Sprawdzaj na stronach producentów gier, firm z branży IT lub oferujących usługi z zakresu testowania gier.
  • Śledź serwisy rekrutacyjne, fora dyskusyjne oraz utrzymuj aktywność na LinkedIn.
  • Możesz również rejestrować się do beta testów gier. Mimo że są nieodpłatne pozwalają na zdobycie doświadczenia, a także zwiększają szansę bycia zauważonym.
jak zacząć pracę jako tester gier

Jak zdobyć pracę testera gier komputerowych?

Przede wszystkim nie bój się aplikować i chodzić na rozmowy rekrutacyjne. Na spotkaniach wykaż się znajomością angielskiego. Oprócz rozmowy musisz też przygotować się na praktyczne zadanie rekrutacyjne, które pozwoli sprawdzić spostrzegawczość, umiejętność pracy pod presją.

Na pewno masz swoje wyobrażenia na temat tego, jak pracuje tester gier. Praca zdalna w tym zawodzie jest jak najbardziej możliwa i popularna, jednak nie nastawiaj się na nią od razu. Zwykle pracodawcy są w tym aspekcie bardziej otwarci w stosunku do starszych stażem pracowników. Na tym stanowisku zwykle podpisuje się umowy o zachowaniu poufności. Warto też pamiętać o fakcie, że do testowania gier kluczowy jest sprzęt o odpowiednich parametrach. To wszystko może wpływać na preferowany stacjonarny tryb pracy.

Skip to content